اقتدار ایران در عراق و سوریه باید به مهار ریزگردها کمک کند

دنیای سبز تر - 22 اردیبهشت 1397   11:36
اقتدار ایران در عراق و سوریه باید به مهار ریزگردها کمک کند

نفوذ منطقه‌ای ایران که با تحمل هزینه‌های اقتصادی و انسانی برای جامعه میسر شده، تاکنون محور چالش‌های سیاسی و حتی نظامی فراوانی بوده است. از این رهگذر، قدرت چانه‌زنی جمهوری اسلامی در مذاکرات پیچیدۀ سیاسی بالا رفته و علیرغم تهدیدات و فشارها، امتیازاتی نیز گرفته است. فارغ از بحث‌های موافق و مخالف در این‌باره، براساس واقعیت‌های موجود منطقه، می‌توان گفت جمهوری اسلامی ایران در روندهای سیاسی و اجتماعی و نظامی کشورهای عراق و سوریه تأثیرگذار است.
اگر زاویۀ دید خود را از مسائل سیاسی و نظامی به مسائل محیط‌زیستی بچرخانیم، باید پرسید آیا از این اقتدار و تأثیرگذاری سیاسی، نصیبی هم به حل مشکلات محیط زیستی کشور ما رسیده است؟
به دنبال موقعیت چشمگیر حزب‌اله در انتخابات اخیر لبنان- که تأثیر چند دهه حمایت همه‌جانبه ایران در آن بر کسی پوشیده نیست- امروز شاهد انتخاباتی در عراق هستیم. رویدادی که جمهوری اسلامی، به‌هیچ‌وجه نسبت به آن بی‌تفاوت نیست.
جالب است که در روز پیش از انتخابات عراق شاهد طوفان ریزگرد در اهواز و چند شهر خوزستان و ایلام بودیم و حتی در لرستان- که سد بلوط‌های زاگرس را در برابر بادهای غربی دارد- میزان آلودگی هوا، عمدتاً ناشی از ریزگرها، از 7 برابر حد مجاز فراتر رفت! گرچه مهاجرت ریز گردهایی که از مرزهای غربی وارد می‌شوند تا کرمان و تهران و شرق ایران نیز گزارش‌شده است.
مسئولان محیط‌زیست کشور بارها منشأ عمدۀ ریزگردها را، مناطقی در سوریه و عراق معرفی کرده‌اند و حتی از مذاکرات وزارت خارجه و امضای توافق‌نامه‌هایی با مقامات عراقی برای مهار ریزگردها سخن به میان آورده‌اند، اما تاکنون دربارۀ پیگیری نتایج آن گزارشی به مردم نداده‌اند.
با توجه به حضور پررنگ جمهوری اسلامی ایران در کارهای عمرانی و سرمایه‌گذاری‌ها و کمک‌های ایران به این کشور و نیز مشارکت بخش خصوصی ایران در کارهای عمرانی در این کشور همسایه، بسیار بجاست که انتظار داشته باشیم، این سرمایه‌گذاری‌ها و کمک‌ها، در راستای مقابله با ریزگردها هم صورت گیرد. به‌ویژه در هنگامۀ حمایت از گروه‌ها و احزاب عراقی و کاندیداهای انتخابات اخیر، انتظار می‌رود، جمهوری اسلامی یکی از شرط‌های حمایت خود را، برنامه آن‌ها برای کاهش کانون‌های ریزگرد در آن کشور تعیین کند.
رازی برملا نخواهد شد که بدانیم مردم ایران بابت تأمین اقتدار جمهوری اسلامی در عراق و سوریه، هزینه‌های معینی را پرداخته‌اند و به این خاطر در برابر فشار تحریم‌ها و دشمنی‌ها و تنش‌های اقتصادی ایستاده‌اند؛ بنابراین خدا را خوش نمی‌آید که از جانب ریزگردها هم دچار انواع بیماری‌ها شوند و سختی‌های زندگی‌شان مضاعف گردد.
انتظار می‌رود مسئولان کشور، از اقتداری که به همت و ایثارگری‌ مردم ایران، در کشورهای عراق و سوریه کسب کرده‌‌اند، به سود حل معضل ریزگردها استفاده کنند. همچنین در تخصیص منابع برای مهار کانون های ریزگرد در این کشورها تأثیرگذار باشند و در این راه همه تلاش و ابتکار خود را به کار گیرند.


01
نویسنده: مرتضی تفرشی