این بطری آب، ظرف 3 هفته تجزیه می‌شود

دنیای سبز تر - 18 اردیبهشت 1397   04:20
یک دانشمند انگلیسی ادعا کرده‌است که به تازگی بطری یکبار مصرفی ساخته است که در آن هیچ ماده پلاستیکی استفاده نشده‌است و پس از 3 هفته کاملا تخریب می‌شود. این بطری با هدف کاهش پلاستیک‌های غوطه ور در اقیانوس‌های انگلیس ساخته خواهد شد که به حفظ محیط‌زیست کمک کند.  لایه بیرونی این بطری از کاغذهای بازیافتی ساخته شده، درحالی که لایه ضد آب درونی آن از ماده کامپوزیتی جدیدی ساخته شده‌است همه ذرات این بطری چه در آب و چه در لندفیل زباله، پس از سه هفته قابل تجزیه است و می‌تواند توسط موجودات آبزی خورده شود. کلاهک فلزی روی این بطری که به عنوان در تعبیه شده‌است نیز پس از یکسال کاملا از بین می‌رود.
این بطری در صورت تامین سرمایه برای تولید انبوه، می‌تواند  به بازار عرضه شود. این دانشمند سرمایه اولیه را 34 هزار دلار برآورد کرده‌است که تاکنون 11 هزار دلار آن تامین شده است.
این دانشمند امیدوار است که تا پایان سال این بطری با قیمت 1.2 دلار به بازار عرضه شود، که به نظر جایگزین بسیار مناسبی برای بطری‌های پلاستیکی باشد.  
این خبر درحالی منتشر شده‌است که تنها چند ماه از خبر تشریح نهنگی که درون شکم آن 30 کیلوگرم تکه پلاستیک پیدا شده بود، می‌گذرد. به گزارش Ecowatch حدود 50 میلیون تن پلاستیک در اقیانوس‌ها شناور است که تجزیه آنها، معمولا تا صدها سال طول می‌کشد.


00