دیگران چه می‌کنند؟

دنیای سبز تر - 1 اردیبهشت 1397   12:07

دیگران چه می‌کنند؟

آدم عاقل، تجربه‌های دیگران را می‌آموزد و به تجربه‌های خودش اضافه می‌کند تا در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. از آنجا که مردم بسیاری از نقاط دیگر دنیا نیز با خشکسالی و بحران آب روبه‌رو هستند، به بخشی از تجربه‌های نسبتا موفق‌ آنها در حوزه مدیریت آب و سازگاری با خشکسالی نگاهی انداخته‌ایم.

 

اروپا

رودخانه راین در اروپا که از کوه‌های سوئیس سرچشمه گرفته و پس از گذر از آلمان و فرانسه و هلند به دریای شمال می‌ریزد، جزو منابع ارزشمند آب شیرین در قاره سبز به شمار می‌رود اما این منبع سرشار نیز دچار آلودگی‌هایی شده است. افزایش جمعیت در دهه‌های گذشته و افزایش صنایع، باعث آلودگی این منبع به فاضلاب‌های صنعتی، شهری و خانگی شده و کشورهای اروپایی دور هم جمع‌ شده‌اند تا سیاست‌های واحدی برای جلوگیری از این امر و حفظ بیشتر منابع طبیعی و آبی تدارک ببینند؛ ازجمله آلمان، هلند و بلژیک، با شعار «کاهش استفاده از منابع طبیعی و حفظ آن برای آیندگان»، مدیریتی واحد و بین‌‌کشوری را آغاز کرده‌اند؛ امری که در خاورمیانه کمتر دیده می‌شود.

 

آمریکا

بخشی از ایالت‌های آمریکا ازجمله کالیفرنیا، به‌شدت با معضل کم‌آبی روبه‌رو هستند؛ در نتیجه پژوهشگران گرد هم آمده و راهکارهایی ارائه داده‌اند. استفاده از انرژی خورشید برای تصفیه آب، کشف موارد هدررفت آب از لوله‌های انتقال، جایگزین‌کردن آب با دی‌اکسیدکربن برای شست‌وشو و خنک‌کردن و...، تصفیه آب با بطری‌های تصفیه فوری، استفاده از دستگاه‌های ارزان‌قیمت تنظیم دمای متعادل هنگام استحمام برای جلوگیری از هدررفت آب و... ازجمله این راهکارهاست.

 

هند

طبیعی‌است که کشوری با جمعیت و محدودیت هندوستان، به‌شدت نگران منابع آبی‌اش باشد. آنها یک برنامه بلندمدت و چندوجهی با موضوع مدیریت پوشش گیاهی، مدیریت ذخایر آبی زیرزمینی، مدیریت مناطق شهری و مدیریت آموزش و بهداشت تدارک دیده‌اند تا در این حوزه جزو موفق‌ترین‌ها باشند. از راهکارهای موفق هندی‌ها، مدیریت ذخایر آب زیرزمینی و نظارت جدی و دقیق بر حفر چاه‌ها بوده؛ به طوری که به‌راحتی و بدون مطالعه اولیه، اجازه چنین کاری را نمی‌دهند.

 

استرالیا

ملبورن استرالیا، شاهد اجرایی‌شدن یک برنامه صرفه‌جویی در آب است و حتی شهرداری این شهر، به جمع‌آوری حداکثری آب باران روی آورده تا بتواند از آن در آبیاری باغ‌ها و فضاهای سبز استفاده کند. استفاده از انرژی خورشیدی و اصلاح عایق‌بندی اماکن و... ازجمله راهکارهای اجراشده در این کشور است. در مدارس این کشور نیز ایجاد مخازنی برای جمع‌آوری آب باران و استفاده از پنل‌های خورشیدی روی پشت‌بام‌ها در دستور کار قرار گرفته است. جالب است بدانید که طبق پیش‌بینی‌ها، بارش‌ها در استرالیا تا سال2050، 18درصد کاهش خواهد داشت و مسئولان این کشور از همین حالا به فکر بسترسازی برای مدیریت این فرایند نیز هستند.

01