داروگ 16 منتشر شد

دنیای سبز تر - 13 آذر 1396   12:55
داروگ 16 منتشر شد
 
شانزدهمین شماره ماهنامه داروگ (اولین نشریه نوجوانان دوستدار محیط‌زیست) را از دکه‌های مطبوعاتی بخواهید. داروگ آذر ماه، با بخش‌های زیر در دسترس مخاطبان است:
-      تکاپو: در این بخش بچه‌هایی که دغدغه محیط‌زیست دارند در گزارشی با عنوان «درياچه اروميه پرآب می‌شود؟ چگونه» از نگین فیروزه‌ای آذربایجان غربی گفته‌اند. در این مطلب آمده است: «به کویر غیرانتفاعی ذخیرۀ زیست‌کره، خوش آمدید.» تصویری از لاک‌پشت آغشته به نمک در این صفحه، اشک آدم را در می‌آورد... اما در ادامه می‌خوانید که «اگر بخواهیم، راهی هست»؛ در این مطلب توضیح داده شده است که چگونه می‌توان دریاچه ارومیه را احیا کرد.
-     طبیعت‌گردی: «فيلبند به ديوا؛ 30 کيلومتر گام زدن در جنگل‌های هيرکانی»، یکی از مطالب این بخش است که گزارشی را از سفری پاییزی به دل جنگل‌ را ارائه می‌کند. در بخش طبیعت‌گردی همچنین مطلبی با عنوان «پرندگان چگونه زندگانی خود را می‌گذرانند؟» آمده است.
-      پارک جانوران: در این بخش دو حیوان بامزه معرفی شده‌اند؛ یکی نوعی سنجاب در گزارشی با عنوان «سنجابی از زمین» و دیگری گونه‌ای از گربه‌سانان به نام «جگواروندی» در مطلبی با تیتر «آکادمی گربه‌های وحشی». در پارک جانوران این شماره مطالبی دیگری نیز می‌خوانید از جمله «شوخی با رستم در خوان اول» و «تقويم محيط‌زيستی آذر».
-      خبر خوش: در این شماره هم خبرهای خوب محیط‌زیستی از ایران و جهان را برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم؛ برای مثال در گزارش «بازی بچه‌ها پس از زلزله» به اقداماتی که به ویژه هنرمندان و ورزشکاران برای شاد کردن بچه‌ها در مناطق زلزله‌زده کشور انجام داده‌اند پرداخته‌ایم. همچنین به بهانه 11 دسامبر (20 آذر) روز جهانی کوهستان مطلبی با عنوان «حفاظت کوهستان، پاسداری از آب و نان»، به چاپ رسیده است.  
-      سرگرمی: «خودت قهرمان کتاب مورد علاقه‌ات باش»، «پاسخ بدهيد، جايزه بگيريد»، جدول و کاردستی بازیافتی، از جمله مطالب این بخش هستند. همچنین حکايتی از کلیله‌ و دمنه با عنوان «بوزينه‌ها و روشن کردن آتش با کرم شبتاب» برایتان بازنویسی شده است.
-      زنبورانه: زنبورانه شماره 16 داروگ مزه انار و هندوانه می‌دهد. در مطلب «یلدا؛ تولد خورشيد» این جشن هفت‌هزارساله و نمادهای آن؛ انار، هندوانه، حافظ و شاهنامه را برایتان معرفی کرده‌ایم. در مطلب «پذيرايی شب يلدا» هم تزیین هندوانه و درسـت کردن چیزکیک انار را آموزش داده‌ایم تا خانواده را با یک سـفره خوشمزه قرمز و شـاد، غافلگیر کنید. بازی ورزشی- محيط‌زیستی «بزن قدش» و «هم‌نشینی با گل» دیگر مطالب این بخش هستند.  
-       زمین ما: در این بخش به سراغ طلای سیاه رفتیم و در مطلبی با عنوان «زمين فوتبال 12 طبقه زباله‌ای» به این سؤال پاسخ داده‌ایم که «چه کارهايی برای دفع زباله می‌توان انجام داد؟». همچنین در این بخش می‌خوانید: «ستاره‌ها که می‌ميرند چه بلايی سرشان می‌آيد؟»، «چند گونه درخت در جهان وجود دارد؟» و «چگونه مقدار بسيار زيادی انرژی تجديدپذير به دست آوريم؟»
-       پوستر هدیه: در داروگ 16 یک پوستر تمام‌رنگی رایگان با عنوان «کوه‌های ايران» به شما هدیه داده‌ایم که زیباترین کوه‌های ایرانی را معرفی کرده است.
00