حیات وحش

تصویر حیوانات در معرض انقراض با چهره انسانی

کتاب انقراض به همت انسان، منتشر می شود

دنیای سبز تر - 5 آذر 1396   12:10
تصویر حیوانات در معرض انقراض با چهره انسانی

کتاب انقراض به همت انسان، منتشر می شود
 
تیم فلاچ، عکاس و هنرمند بریتانیایی با چاپ کتابی با تصاویر جانوران در معرض انقراض، تلاش می‌کند توجه جهانیان را به این موضوع جلب کند. وی از چهره حیوانات پرتره‌هایی مشابه با صورت انسان می‌گیرد.
 
به گزارش سیناپرس به نقل از phys.org، به تازگی یک عکاس بریتانیایی به نام تیم فلاچ کتابی با تصاویری بسیار ارزشمند و منحصر به فرد از حیوانات در حال انقراض و کمتر شناخته شده، منتشر کرده است که عمدتا به دلیل فعالیت‌های انسانی رو به نابودی می‌روند.
 
این کتاب با عنوان در معرض خطر منتشر شده است. از جمله حیواناتی که در کتاب فوق معرفی شده‌اند می‌توان به پنگولینس یا پستاندار منحصر به فرد آسیائی با بدنی پوشیده از پولک که بر اثر شکار زیاد در حال نابودی بوده یا میمون موسوم pied tamarin که از جمله نخستینیان با چهره‌ای شبیه به انسان که به دلیل رشد مناطق شهری در حال انقراض است، اشاره کرد.
 
تیم فلاچ در این رابطه اعلام کرد: «پیش از این همواره روند انقراض گونه‌ها بر اثر شرایط طبیعی و فشارهای محیط زیست رخ می‌داد اما در حال حاضر این موضوع صرفا به دلیل فعالیت‌های ما انسان‌ها رخ می‌دهد.»
 
وی افزود: « سوال اصلی من در رابطه با مساله فوق، این است که چرا من این کار را انجام داده‌ام؟ چرا من باید تصویر آخرین کرگدن نر سفید در جهان را ثبت کنم. سوال این است که ما چطور به این نقطه رسیده‌ایم؟ این جانوران به جای این که عامل شگفتی باشند، در حال انقراض هستند.»
 
متاسفانه امروزه و بر اثر فعالیت‌های انسانی، مرجان‌ها، حشرات و حتی برخی از جانوران شناخته شده  اکوسیستم‌ها و مشهورترین پستانداران مانند خرس‌های قطبی در حال انقراض هستند. این موضوع تنها  منحصر به موجودات کمتر شناخته شده مانند قورباغه‌های harlequin toad نیست و طیف وسیعی از جانوران را شامل می‌شود.
 
این عکاس به تازگی 150 تصویر منحصر به فرد از پانداها را نیز در گالری اوسبورن ساموئل شهر لندن، به نمایش گذاشته و توجه جهانیان را به این خرس در خطر انقراض، جلب کرده است.
 
تیم فلاچ بیشتر به دلیل نوع خاص عکاسی و سبک منحصر به فرد خود شهرت دارد که در آن چهره‌های حیوانات را در سبک پرتره‌های انسانی ثبت می‌کند. تصویر روی جلد این کتاب، یک لمور سیفاکای تاجدار است که زانوهای خود را در قفسه سینه جمع کرده و با چشم‌های زرد رنگ و سرشار از نگرانی خود به دوربین خیره شده است.
 
فلاچ معمولا برای عکس‌های خود از یک پس زمینه سیاه مخملی استفاده می‌کند و نورپردازی‌اش رنگ‌هایی را به گونه‌ای با جزئیات دقیق به تصویر می‌کشد که تقریبا می‌توان در آن نرمی و لطافت خزهای بدن جانوران را حس کرد.
 
این عکاس ماجراجو، در تابستان سال جاری به مناطق شمالی دریای خزر سفر کرده و با مخفی شدن در حفره‌ای در داخل زمین موفق به ثبت تصویر گونه‌ای نادر از بزهای کوهی به نام saiga antelope شد. این جانور که روزگاری در عصر ماموت‌ها زندگی کرده و توانسته بود از عصر یخبندان‌های شدید عبور کند، امروزه به دلیل علاقه شکارچیان به شاخ‌های پیچ در پیچش در حال انقراض و نابودی کامل است.
 
وی در کارنامه خود سابقه ماجراجویی‌های فراوانی همچون شنا و عکاسی در کنار یک کوسه سفید بزرگ را داشته است و در رابطه با کارهای خود می‌گوید: «اگر به چیزی توجه و ایمان داشته باشید، قطعا برای رسیدن به آن اقدام می‌کنید و موفق خواهید شد.»


 

00