هنر و محیط زیست

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران:

داوری یکپارچه بین‌المللی و کیفیت بالاتر فیلم‌های امسال

دنیای سبز تر - 20 شهریور 1396   16:21
دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران:

داوری یکپارچه بین‌المللی و کیفیت بالاتر فیلم‌های امسال
 
فرهاد توحیدی دبیر جشنواره در گفتگو با جهان سبز اشاره کرد که این جشنواره امسال علاوه بر بخش بین‌الملل بخش دیگری به هنرهای تجسمی اختصاص داده شده که شامل گرافیک، تصویرسازی،کاریکاتور، عکاسی و .... است. همچنین بخش جانبی دیگری به عنوان دیزاین سبز( محصولات سازگار با محیط زیست) هم داریم.
وی گفت سال گذشته ما انتظار نداشتیم در بخش ملی توان رقابت با بخش بی‌ الملل را داشته باشیم ولی دیدیم فیلم‌های ایرانی کیفیت بالایی داشتند و حتی با تاکید داوران خارجی فیلم‌های ما جایزه دریافت کردند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که امسال همه فیلم‌ها را فقط در بخش بین‌الملل قرار دهیم.
اتفاقی که سال گذشته افتاد  این بود که به دلیل وقفه 10 ساله جشنواره، فیلم‌ها را از سال 84 تا 95 پذیرش کردیم. و امسال هم فیلم‌های سالهای 95 و 96 را دریافت کردیم که حدود 1200 عنوان فیلم به دستمان رسید و روی هم‌رفته حدود 48 ساعت فیلم برگزیده شد. فیلم داستانی کوتاه، داستانی بلند، مستند کوتاه، مستند بلند و انیمیشن در این مجموعه قرار گرفتند.
دبیر جشنواره در مورد نحوه انتخاب فیلم‌ها نیز به  جهان سبز گفت: معیار انتخاب ما در شرایط کیفی یکسان، موضوع‌های با ارتباط نزدیکتر با محیط زیست بوده است. موضوع‌های محوری ما گردشگری پایدار، انرژی های پاک و شهر پایدار بوده است. فیلم‌هایی که به نوعی به این موضوع‌ها مرتبط بوده‌اند نیز انتخاب شدند. مثل فیلم " پیش از سیل"  که درباره تغییرات اقلیمی است و در افتتاحیه نمایش داده می‌شد.
فرهاد توحیدی در پاسخ به سوال جهان سبز که چه امکانی برای  نمایش فیلم‌های محیط زیست خارج از جشنواره به منظور حمایت از سازندگان و اکران عمومی وجود دارد، گفت: امسال سعی کردیم همکاری با بخش رسانه تعاملی (Vod)  داشته باشیم که نیازمند تفاهم هستیم تا با توافق سازندگان فیلم‌ها، امکان نمایش و دانلود فیلم‌ها وجود داشته باشد و برای سازندگان هم برگشت مالی فراهم شود.

00
نویسنده: بهاره پورزنگی