انرژی

شارژ بی سیم باطری خودروهای برقی، دستاورد محققان دانشگاه استنفورد

دنیای سبز تر - 15 شهریور 1396   13:42
شارژ بی سیم باطری خودروهای برقی

 دستاورد محققان دانشگاه استنفورد

یکی از بزرگترین مشکلات اتومبیل های برقی محدودیت مسافتی است که می‌توان با شارژ باطری آن طی کرد. در حالی که اتومبیل‌های برقی برای سفرهای درون شهری و طی فواصل کوتاه ایده آل هستند ، استفاده از آن‌ها برای طی کردن مسافت‌هایی بیش از 350 کیلومتر با محدودیت مواجه است. از آنجایی که شارژ شدن مجدد این خودروها نیاز به زمان نسبتا طولانی دارد این محدودیت به چالشی جدی برای این صنعت تبدیل شده است. خوشبختانه محققین دانشگاه استنفورد به تازگی، گامی رو به جلو برای حل این مسئله برداشتند. آن‌ها موفق شدند انرژی الکتریکی را بدون استفاده از کابل و سیم به اجسام در حال حرکت منتقل کنند.
چنین امکانی می‌تواند منجر به انقلابی بزرگ در صنعت اتومبیل‌های برقی شود. اگر بتوان اتومبیل‌ها را در حین رانندگی شارژ کرد، عملا مشکل طی کردن مسیرهای طولانی حل شده و می‌توان از اتومبیل‌های برقی برای عبور و مرور بین شهری نیز استفاده کرد. ایده این طرح به این صورت است که سیم‌پیچی در زیر خودرو انرژی الکتریکی را از طریق سیم‌پیچ های تعبیه شده در جاده که به جریان برق متصل هستند، دریافت می‌کند.
در حال حاضر تیم تحقیقاتی دانشگاه استنورد موفق شده است که بدون استفاده از سیم، انرژی الکتریکی مورد نیاز برای یک لامپ LED یک میلی‌وات را به آن منتقل کند. تا اینجا می توان گفت امکان شارژ شدن باطری حین حرکت اتومبیل فراهم شده، ولی از آنجا که  انرژی مورد نیاز برای حرکت اتومبیل‌ها بسیار بیشتر از این مقدار است، هدف بعدی این تیم تحقیقاتی افزایش میزان انرژی الکتریکی منتقل شده به این شیوه است.
 
https://cleantechnica.com/2017/09/04/wireless-electric-vehicle-charging-breakthrough-achieved/00