رویدادها

روز ملی ادبیات کودکان و نوجوان

گنج ادبیات ایران را پیدا کنیم

دنیای سبز تر - 18 تــیر 1396   11:10
روز ملی ادبیات کودکان و نوجوان

گنج ادبیات ایران را پیدا کنیم
 
انتخاب 18 تیر به عنوان روز ملی ادبیات کودکان و نوجوانان از همان سال 91 که برای اولین بار پیشنهاد آن از سوی «بنیاد مهدی آذر یزدی» به « شواری فرهنگ عمومی» مطرح شد، با انتقاد شماری از کارشناسان و صاحب‌نظران همراه بوده است.
حالا در پنجمین سال رسمی‌شدن این مناسبت، ارزش آن انتقادها بهتر شناخته می‌شود. چرا که در چند دورۀ گذشته، شاهد شورآفرینی و کوشش و جوششی در خور عنوان این روز بین کودکان و نوجوانان کشور و مشارکت فعال و پُر انگیزۀ آن‌ها نبوده‌ایم.
اغلب برنامه‌هایی که سال‌های گذشته در تهران و شهرستان‌ها به این مناسبت برگزار می‌شد، به یاد و گرامی‌داشت «مهدی آذر یزدی» و معرفی کارهای خوب او برای کودکان اختصاص داشت و کم‌تر فضایی برای معرفی ادبیات کودکان و نوجوانان در معنای گسترده و متنوع آن پدید می‌آمد.
اگر نهادی مانند شورای کتاب کودک و مراکز صاحب‌نظر در این زمینه (مانند مؤسسه پژوهش تاریخ ادبیات کودکان) طرف مشورت شورای فرهنگ عمومی و ستاد انقلاب فرهنگی قرار می‌گرفتند، آن‌ها با جمع‌بندی نظر کارشناسان می‌توانستند مناسبت بهتری را برای تعیین روز ملی ادبیات کودکان و نوجوانان پیشنهاد کنند.
در تاریخ ادبیات کودکان ایران مناسبت‌ها و پیشگامانی مقدم‌تر، مانند روز تولد جبار عسکرزاده (باغچه‌بان) هم یافت می‌شوند.
کاش تصویب‌کنندگان 18 تیر به‌عنوان روز ملی ادبیات کودکان و نوجوانان کمی سلیقه به خرج می‌دادند و به جای سالروز مرگ مهدی آذریزدی، نویسندۀ محبوب کودکان ایران، سالروز تولد او را انتخاب می‌کردند.
علی‌رغم این ناسازی‌ها در تعیین روز ملی ادبیات کودکان و تمایل نهادهای تصمیم‌گیر بر جداسازی و خط‌کشی بین ادبیات کودکانِ ما با ادبیات جهانی( مانند بعضی نام‌گذازی‌ها و روزهای ملی دیگر)، 18 تیر حیات و پویایی خود را دارد. این مناسبت نه فقط با چاپ چند کلمه در تقویم، بلکه بر اساس خواست جامعه و فضای اجتماعی تداوم می‌یابد.
برنامه‌هایی که امسال در تهران و شهرستان‌ها از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نیز کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی و هنری به این مناسبت تدارک دیده شده، جلوه‌هایی از این پویایی، آمیزش فرهنگی و ترویج صلح در قالب‌های مختلف ( داستان، نمایش، انیمیشن، تصویرگری و ...) را به نمایش می‌گذارد.
اما روز ملی ادبیات کودکان و نوجوانان بهترین مناسبت برای بازشناسی گنجینۀ غنی ادبیات ایران به منظور یافتن دستمایه‌هایی پُر مایه برای ادبیات کودک و نوجوان ایران و عرضۀ آن به جهان است.
گنجینۀ ادبیات ایران هنوز هم در ادبیات کودکان ما گنجی دست‌نخورده است. یادآوری کارهای ارزندۀ مهدی آذریزدی که بر پایه ادبیات کهن پدید آورده بود نیز در این چارچوب معنی و طعم بهتری پیدا می‌کنند.
 

02
نویسنده: مرتضی تفرشی