حیات وحش

نهنگ قاتل در آب‌های خلیج فارس به دنبال چیست؟

دنیای سبز تر - 21 خرداد 1396   13:37
 نهنگ قاتل در آب‌های خلیج فارس به دنبال چیست؟

داوود میرشکار مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی در پاسخ به پرسش نحوه ورود نهنگ قاتل به سواحل بوشهر و علت حضور آن در این منطقه گفت:

گسترۀ زندگی نهنگ قاتل از مناطق سرد شروع می‌شود و تا مناطق حاره‌ای ادامه دارد و گستره وسیعی از مناطق اقیانوسی را برای زندگی انتخاب می‌کند و لذا دیدنش در خلیج فارس بعید نبوده است. ما در سال‌های گذشته هم گزارش‌هاسس از دیده شدن این نهنگ در خلیج فارس داشته‌ایم اما مستند نبوده‌اند.
او در ادامه توضیح داد: این نهنگ طی دو ماه گذشته در امارات، در ماه گذشته بین کیش و هندرابی و در دو هفته گذشته هم در استان بوشهر دیده شده است. یعنی  نهنگ‌های بوشهر همان‌هایی هستند که در کیش و هندرابی هم دیده شده‌اند.
او در مورد علت شهرت این نهنگ به نهنگ قاتل هم گفت: چون تنوع غذایی این نهنگ‌ها خیلی از ماهی‌ها بیش‌تر است و از پستانداران دریایی مثل فُک‌ها و شیرهای دریایی و گونه‌های دیگر هم تغذیه می‌کنند، آن‌ها را به عنوان نهنگ قاتل می‌شناسند. این نهنگ‌ها به خاطر هوش سرشاری که دارند می‌توانند رابطه بسیار خوبی با انسان برقرار کنند و از گونه‌های تربیت‌‌پذیر هستند و لذا با انسان مشکلی ندارند و تا به حال هم فقط یکی دوتا گزارش در جهان داشته‌ایم که این نهنگ‌ها در حالت اسارت به انسان حمله‌ کرده‌اند. پس جای نگرانی نیست و خلیج فارس میزبان این دو نهنگ است که احتمالا به دنبال غذا به این منطقه آمده‌اند.

01